Уролог
Больше, чем только лечение
Уролог
Уролог

Лікар, який спеціалізується на лікуванні захворювань сечостатевої системи, іменується урологом. Багато людей помилково вважають уролога чисто «чоловічим» лікарем і протиставляють його гінекологу. Це не так. Уролог займається як чоловічим, так і жіночим здоров'ям.

Урологія - медичний розділ, що вивчає причини виникнення, розвиток захворювань сечостатевої системи людини. Так само урологія займається розробкою методів діагностики, лікування і профілактики цих захворювань. Урологія включає в себе відразу кілька медичних і наукових напрямів. Це - онкоурологія, ендоурологія, пластична урологія і андрологія.

Урологія — хірургічна дисципліна, галузь хірургії. Тому, на відміну від нефрології, урологія займається в основному питаннями хірургічного лікування захворювань перерахованих вище органів і систем.

Лікар-уролог займається не тільки такими захворюваннями, як простатит, зниження потенції і чоловіче безпліддя, а й захворюваннями, які не пов'язані зі статевими ознаками, наприклад, пієлонефрит, цистит, сечокам'яна хвороба

Швидке та ефективне лікування – результат раннього звернення до лікаря-уролога

Як чоловіки, так і жінки повинні відвідувати уролога мінімум 1-2 рази в році, навіть якщо їх нічого не турбує. Нерідко захворювання протікає зі стертими симптомами або зовсім безсимптомно. Поки людина і не підозрює про наявність захворювання, хвороба прогресує. Як відомо, будь-яке захворювання легше всього лікувати на ранніх стадіях, тому затягувати з візитом до уролога однозначно не варто.

На жаль, в нашій країні культура профілактичних оглядів у громадян вкрай низька. Багато чоловіків і жінок вважають візити до лікарів просто марною тратою часу. А тим часом медична статистика вказує на наявність величезної проблеми. За деякими даними, вже до 40 років майже у кожного третього чоловіка відзначається запалення передміхурової залози (простатит), а у тих, кому за 50, часто виявляють хронічний простатит – захворювання, яке важко піддається лікуванню зважаючи на занедбаність патологічного процесу. Лікарі запевняють, що переважну більшість урологічних захворювань, що виявляються на середніх і пізніх стадіях, можна було б уникнути, якщо хворі вчасно зверталися до фахівців.

В яких випадках потрібна обов'язкова консультація лікаря-уролога:

 • Ви відзначаєте дискомфорт або біль при сечовипусканні;
 • Поява кров'яних або інших домішок у сечі;
 • Ви відзначаєте біль в області нирок, що має колючий характер;
 • Ви відзначаєте печіння, свербіж, дискомфорт і виділення з сечовипускального каналу протягом тижня і більше.
 • Відзначається почастішання сечовипускання, почуття неповного опорожнення сечового міхура. Ви два рази і більше протягом останнього місяця встаєте вночі помочитися.
 • Ви відчуваєте біль і/або дискомфорт внизу живота, в ділянці калитки, або промежини протягом останніх 2-3 тижнів.
 • Вам більше сорока років, ви відзначаєте зниження частоти статевих актів, ослаблення лібідо, погіршення ерекції.
 • Ви помітили збільшення або новоутворення на мошонці.
 • Протягом останнього тижня ви помічаєте неприємний запах, зміна кольору сечі.
 • Вас турбують набряки нижніх кінцівок, обличчі, частіше вранці. Болі в попереку, що віддають в низ живота та/або мошонку протягом останніх 2-3 тижнів.
 • Ви помітили виникнення утворень на шкірі статевого члена, на статевому члені, наявність протягом останнього часу нальоту на голівці.

Якщо у вас відзначається хоча б один з перерахованих ознак — це є приводом для звернення до лікаря.


Також, уролог здійснює консультування жінок, у котрих є проблеми з нирками, сечоводами та сечовим міхуром. Лікар проводить діагностику та лікує цистити, сечокам'яну хворобу, пієлонефрит та інші захворювання. Жінкам, як і чоловікам, необхідно звертатись до уролога при появі найперших ознак захворювання. Урологічні захворювання в запущеній формі значно важче і довше лікуються, та провокують вторинні запальні процеси малого тазу.

Окрім консультації та зовнішнього огляду, уролог може порекомендувати й інші методи обстеження, найчастіше це ультразвукова діагностика та збір урологічних мазків, для лабораторного дослідження.

Урологічні захворювання можуть супроводжуватися пухлинними процесами в простаті і яєчках у чоловіків, а також сечовому міхурі і нирках у представників обох статей. Такі хвороби на початкових етапах протікають практично безсимптомно, тому виявляють їх виключно шляхом цілеспрямованого обстеження, не чекаючи появи видимих ознак.

Скринінг (від англ. screening — «відбір, сортування») — стратегія в організації охорони здоров'я, спрямована на виявлення захворювань у клінічно безсимптомних осіб в популяції. Мета скринінгу — по можливості раннє виявлення захворювань, що дозволяє забезпечити ранній початок лікування з розрахунку на полегшення стану пацієнтів і зниження смертності.

Онко-скринінг: які обстеження і у якому віці треба проходити. Згідно Міністерству Охорони Здоров'я України та Національного інституту раку:

 • Чоловікам від 40 до 49 років треба проходити:
 • Огляд у уролога – 1 раз на рік.
 • Після огляду лікар може призначити аналіз крові на ПСА-тест (Простат-специфічний антиген).
 • Чоловікам від 50 років і більше треба проходити:
 • Огляд у уролога – 1 раз на рік.
 • Після огляду лікар може призначити аналіз крові на ПСА-тест (Простат-специфічний антиген).
 • Колоноскопію – 1 раз на 5 років.


Лікування: Процес лікування будь-якого захворювання урологічного характеру є багатоступінчастим і послідовним процесом. Перший етап лікування, це послаблення симптомів і усунення самого патологічного процесу. Другий етап лікування - це профілактика або попередження рецидивів і подальшого розвитку захворювання. І третій етап - медична реабілітація, тобто відновлення функціональності органів і системи, яка була порушена в період розвитку захворювання.

У разі появи будь-яких симптомів, які викладені вище, слід негайно звернутися до лікаря і пройти діагностування, так як це допоможе уникнути, а можливо і вчасно вилікувати захворювання чоловічих статевих органів.

Дубовий Андрій Васильович - уролог вищої категорії.


Поделиться ссылкой